Project Tango

Project Tango
Google’ın yeni projesi Project Tango

Google zaman zaman belli başlı projeleri üzerine ciddi emek ve zaman harcayıp, sonunda hiç bir şey elde etmemeye bayılıyor. Google Glass, Google Index, Google Wave ve daha pek çok projeye büyük bir coşkuyla başlayıp, büyük bir hüsran ile tamamladılar.

Peki Google’ın I/O 2016’nın ilk gününün neredeyse tamamını ayırdığı Project Tango tam olarak ne? Ne işimize yarayacak? Gelecek planlarında bir yeri var mı? Açıkçası bu toplantılar öncesi Google’ın da bu soruların cevaplarını bildiğini düşünmüyorum. Hatta sanıyorum ki Google’da I/O 2016’dan bu sorulara bir cevap çıkmasını bekliyor.

Peki Project Tango nedir? Cep telefonu cihazları veya yakın zamanda hayatımızda çok ciddi bir yer kaplamasını beklediğimiz VR cihazlarına takılacak sensör ve kameralar ile cihazların, etraflarındaki gerçek dünyanın farkına varmaları ve kullanıcılarla bu farkındalık aracılığı ile etkileşime geçebilmeleri için tasarlanmış bir sistem.

Yani cihazlar odalarımızı, evlerimizi, binalarımızı, sokaklarımızı ve caddelerimizi öğrenecek ve bizlerde öğrenilen bu bilgiler üzerine inşa edilecek programları gündelik hayatımızda kullanacağız.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Qe10ExwzCqk” ]

Oyunlar, VR uygulamaları, robotik cihazlar aslında ilk uygulama alanları. Ancak insanların bu kadar mahremlerine giren bir sensörü gündelik hayatlarında sürekli açık tutmalarını sağlayacak bir kullanım alanını şimdilik Google’da bulamamış olsa gerek ki IO 2016 çerçevesinde herkesin Project Tango için fikir bulmasını istiyor, yazılım miktarının artmasını umuyor.

Yakın zamanda Google sanıyorum ki hiç bir yere varmayan, büyük beklenti yaratmış sonra hızla unutulmuş projelerinin arasına yeni bir tanesini katıyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.