Netflix Türkiye nihayet!

netflix türkiye
netflix türkiye

Netflix, 2016 yılı başı itibariyle aynı anda pek çok ülkede hizmet ağını genişletme kararı aldı ve bunun sonucunda biraz geç de olsa Türkiye’ye de gelmiş oldu. Aslında Netflix’in Türkiye’ye ilk gelme denemesi değil bu, 2014 yılı içerisinde Türk Telekom ile Türkiye’deki internet altyapısı üzerine görüşmüş, RTÜK mevzuatını incelemiş ve altyapımızın henüz hazır olmadığına karar verip girmemişti ülkemize. (*Netflix Türkiye’ye gelmekten vazgeçti)

Peki bu sürede ne değişti de Netflix Türk izleyicisini de pazar stratejisinin içerisinde dahil etti.

Netflix öncelikle Amerika’da çok hızlı büyüdü. DVD kiralama işinden online içerik sağlayıcısı konumuna geçişi çok doğru bir zamanlamayla gerçekleştirdi. O kadar ki son rakamlara göre internetin prime-time’ı olan saatlerde Amerika’daki internetin dörtte birini şu an Netflix kullanıyor. (*Netflix Bandwidth Usage Climbs to Nearly 37% of Internet Traffic at Peak Hours)

Bu kadar yoğun internet kullanım talebi olan bir hizmet için maalesef ki gerekli altyapı henüz yeni yeni konuşulmaya başlıyor. Türkiye’nin fiber kablo ile internet altyapısının gelişimi 4G (*tabi ki 4.5G tabiri saçmalık) altyapısı ile doğru orantılı olarak yavaş yavaş gündemimize girdi.

Türk izleyici alışkanlıklarının televizyon ve dizi içeriği odaklı olduğu düşünülürse, yavaş yavaş gelişen internet altyapımız da el verirse Netflix Türk pazarında yapabileceği doğru antlaşmalarla gündelik hayatımıza çok daha hızlı girecek diye düşünüyorum.

Şu an en büyük sıkıntılar; televizyonların veya bağlantılı cihazların yeterince smart olmaması, internetin halen ya yavaş, ya da düşük kota yüksek maliyet sarmalında olması, yerel içerik bulunmaması, yabancı içeriğin alt yazı veya dublaj içermemesi ve başka ülkelerle içerik olarak karşılaştırıldığında son derece kısıtlı miktarda içerik yer alması.

Netflix elbette tüm bu sıkıntıları zaman içerisinde aşacaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir, yerel rakipleri de ellerini boş tutmuyor, Doğan Holding Blu Tv, Doğuş Holding Tvyo ve Türk Telekom ise Tivibu markası ile Netflix’in en güçlü yerel rakipleri olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.