Araba ile İtalya Turu

Bu yaz, biraz da uzun süredir tatil yapmamış olmanın getirdiği hevesle, nerelere giderim nasıl yaparım diye düşünürken, acaba araba ile İtalya turu yapılır mı? Gidilirse nasıl gidilir? diye meraklanıp, internet üzerinden araştırmaya başladım. Pek çok farklı kaynaktan, blogdan ve sözlüklerden elde ettiğim bilgiler ışığında da yola çıkıp, araba ile çok güzel bir İtalya gezisi gerçekleştirip, geri döndüm.

Şimdi geri dönüp baktığımda okuduğum onca yazıda pek de değinilmeyen, ancak yolculuk sırasında denk geldiğim bazı detaylarla ilgili bir kaç şey yazmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. İleride bir gün birileri benzer bir rotaya niyet ederse eğer hayatlarını kolaylaştırabilecek bazı detaylar olacak bunlar.

EVRAKLAR

Öncelikle araba ile yola çıkarken elinizin altında olması gereken evraklardan başlayalım.

 • Pasaport
  • Bunun zaten elinizde olduğunu varsayıyorum. Eğer daha pasaportunuz bile yoksa sizi önce buraya alalım.
 • Schengen Vizesi
  • Vize almak için Yunanistan’ı tavsiye edeceğim, çünkü arabayla ilk çıkış noktamız, konumuz İtalya olduğu için İpsala Sınır Kapısı olacak. Başvurmak için yetkili aracı kurum olan Kosmos Vize Hizmetleri sitesinde, Schengen Vizesi almak için gereken her türlü bilgi yer alıyor.
  • Dikkat etmeniz gereken husus, “Araç ile Yolculuk” seçeneğini seçtiğinizde, sizden yolculuğu anlatan yazılı bir metin istiyor olmaları. Ben kendi adıma ne yapmayı planlıyorsam onu yazdım ve vize almak konusunda her hangi bir sıkıntı çıkmadı.
 • Uluslararası Sürücü Ehliyeti
  • İşte en büyük ve gerçekten de fuzuli maliyet kalemlerinden birisi maalesef ki bu ehliyet. Türkiye’de bu ehliyeti Turing veriyor ve ilk aldığınızda bir senelik maliyeti şu anki fiyatıyla 373,33 TL. Normal şartlarda yurt dışında kendi ehliyetiniz ile araba kiralamak ve kullanmak konusunda her hangi bir sorun yok. Ancak Yunan gümrük memurları spesifik olarak Turing’den alınmış bu ehliyeti görmeden sınırdan geçmenize izin vermiyorlar. İtalya Gümrük memurları ise bu ehliyeti sormadılar bile. Yakın zamanda Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları neticesinde geçeceğimiz elektronik ehliyetler sonrası inşallah bu gereksiz evraka ihtiyaç kalmayacak.
 • Uluslararası Trafik Sigortası (*nam-ı diğer “Yeşil Sigorta”)
  • Türkiye’de bütün taşıtların yaptırdığı “Zorunlu Trafik Sigortası”nın, Avrupa genelinde geçerli olanı. Eğer ki yurt dışında trafik kazası yaparsanız, karşı tarafın bütün masrafını bu sigorta karşılıyor ve sınırdan arabayla geçebilmek için zorunlu. “Uluslararası Sürücü Ehliyeti”nizi alırken Turing’de yaptırabileceğiniz gibi her hangi bir Sigorta Şirketinde’de yaptırmanız mümkün. 15 günlük fiyatı 63,00€ iken 1 senelik olanı 315,00€ yapacağınız gezinin süresini göz önüne alarak mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

Yukarıdaki evraklar olmazsa olmazlarınız; bunlara ek olarak aracınızın trafik kazası, çalınma vs. gibi istenmeyen durumlara uğrayabileceğini göz önüne alıp var olan kaskosuna “Yurtdışı Teminatı”nı eklemeniz faydalı olabilir. Ayrıca seyahat süreniz boyunca yaşanabilecek aksilikleri düşünüp “Seyahat Sigortası” ve “Seyahat Sağlık Sigortası” gibi düşük maliyetli ek sigortalarla kendinizi daha da garanti altına alabilirsiniz. Özellikle Roma’da ne kadar çok vuruk araba olduğunu gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Yukarıda yazdığım bütün evrakları tamamladığınız anda, artık arabayla Avrupa’da bütün yollar sizin. Ancak boydan boya Balkanları aşarak İtalya’ya gitmeyi düşünmüyorsanız yine de önünüzde aşmanız gereken çok ciddi bir engel daha var, o da “Adriyatik Denizi”.

FERİBOTLA ADRİYATİK GEÇİŞİ

Adriyatik Denizi’ni geçerken feribot kullanmanız gerekiyor ve pek çok farklı siteden online booking yapılabiliyor. Feribotlar Yunanistan’ın Igoumenitsa’dan kalkıyor, Igoumenitsa şehri kocaman bir limanın etrafında oluşmuş küçük bir sahil kasabası ve hemen hemen Avrupa’nın pek çok önemli limanına da feribotlar kalkıyor, güncel seferleri ve fiyatlarını buradan görebilirsiniz. 2014 yazı için konuşursam binek araba içim 44,00€ civarında bir fiyatı vardı.

Bizim asıl hedefimiz İtalya olduğu için göz atmamız gereken 4 ana feribot hattı var.

 • Igoumenitsa – Brindisi
 • Igoumenitsa – Bari
 • Igoumenitsa – Ancona
 • Igoumenitsa – Venedik

(*Trieste’ye de feribot olmasına rağmen Slovenya kıyısındaki bu limana gitmekle Balkanlardan arabayla dönerek İtalya’ya gitmek arasında bir fark göremiyorum)

Burada karşımıza yeni parametreler ortaya çıkıyor;

 • Maliyet
 • İtalya’nın hangi bölgesine inmek istediğimiz
 • Yolculuk Süresi
 • Konfor

Yukarıdaki İtalyan Limanlarını tekrar bu parametreler eşliğinde irdelemek gerekirse;

 • Brindisi
  • En düşük maliyet, İtalya’nın en güneyine ve kısa süren bir deniz yolculuğu (*yaklaşık 8 saat)
 • Bari
  • Brindisi’den biraz daha pahalı, Brindisi kadar olmasa da hala İtalya’nın güneyi, karayoluyla Brindisi ile aralarında sadece 1 saatlik bir fark var, deniz yolculuğu da kabaca 1,5 saat daha uzun sürüyor.
 • Ancona
  • Brindisi’den neredeyse iki kat daha pahalı, İtalya’nın orta bölgelerine daha yakın, deniz yolculuğu süresi ciddi miktarda artıyor
 • Venedik
  • Fiyatlar gayet yüksek, İtalya’nın en kuzeyinde, deniz yolculuğu son derece uzun, neredeyse 24 saat sürüyor

Bütün bu parametreleri göz önüne alıp kendi tercihinize göre bir seçim yapmanızı tavsiye ederim. Ben Brindisi’yi seçtim çünkü

 • İşin adı üstünde “Araba ile İtalya Turu”.. deniz yolculuğu süresini minimumda tutmak gerekir
 • Maliyeti düşük, aradaki fiyat farkıyla bütün İtalya genelindeki otoban maliyetinizi karşılayabiliyorsunuz neredeyse

Dikkat ettiyseniz “Konfor” parametresini sona bıraktım çünkü bu konu da gerçekten kişisel tercihlere göre şekilleniyor, tercih ettiğiniz liman, gemide konaklama biçimi, yolculuk süresi ve size denk gelecek feribotun şartları önem arz ediyor.

Ben gidiş-geliş biletlerimi Grimaldi Lines firmasından aldım. Giderken de gelirken de “Deck” yani güverte bölümünden bilet aldım. Ancak yataklı kamara da almanız mümkün. “Yataklı Kamara” konusu zaten gayet açık, küçük de olsa gemide bir adet kamaranız oluyor ve yolculuğunuzu burada geçirebiliyorsunuz. Ancak “Deck” yani güvertede seyahat tecrübesi biraz farklı bir durum ve emin olun diğer yolcuların bu konuda ne kadar da profesyonel ve organize olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Deck bilet aldığınızda bir kamaranız veya koltuğunuz olmuyor gemide. Ancak bütün güverte ve koridorlar, varsa restoran veya cafe alanı, merdiven altları ve tuvaletler sizin oluyor.

 • Güvertede açık havaya “Çadır” kuran gördüm
 • Merdiven altında priz yanına “Şişme Yatak” kuran gördüm
 • Restoran bölümünde bütün bir masanın üzerini “Battaniye” ile yatağa döndüren gördüm
 • Cafe bölümünde üç, dört sandalyeyi birleştirip uyuyan gördüm
 • “Uyku Tulumu” çekip orta koridora sere serpe yatan da gördüm

Giderken ve gelirken iki farklı gemiye denk geldim ilk gemimizin adı “MV Catania” isimli bir gemiydi ve binek arabalar açık havada seyahat ettiği için arabada uyumak konusunda bir sorun çıkarmadılar, ancak dönerken kullandığımız gemi araba içinde seyahate izin vermiyordu ve yolculuk başlamadan önce kapalı araba alanını kilitlediler. Dönüş yolunda “Uyku Tulumu” çekip koridorun ortasına sere serpe yatmakta bir sakınca görmediğimi belitrmek isterim.

Ek bilgiler;

 • Feribot biletinizi örneğin gece 00:00 civarı bir saate alırsanız, feribot dahilinde de uyumayı başarabilirseniz, sabah saat 08:00 civarında İtalya’da dinlenmiş bir şekilde uyanmanız mümkün.
 • Yunanistan’da Igoumenitsa veya Ioannina şehrinde bir otelde bir gece konaklayıp, feribot yolculuğunuzu gündüze çekip, deniz yolculuğunuzu güneşlenerek de geçirebilirsiniz.
 • İtalya ve Yunanistan arasında 1 saatlik bir saat farkı olduğunu hatırlatmak isterim. Biletlerin üzerinde yazan kalkış ve varış saatleri yerel saat diliminden belirtiliyor. Feribota yetişmek için yol yaparken bu detayı aklınızdan çıkarmayın.

YUNANİSTAN GEÇİŞİ

Yunanistan’da trafik kurallarına uyduğunuz sürece araba kullanmakta hiç bir sıkıntı yok. Son derece saygılı ve düzenli bir trafik anlayışları var. Kavşaklara yaklaştığınızda kavşağın içindeki arabaya yol verdiğiniz, hız limitlerine uyduğunuz (*gerçekten uyduğunuz), sağa ve sola dönüşlerde yayalara yol verdiğiniz, yaya geçitlerinde insanların karşıdan karşıya geçmelerine müsade ettiğiniz sürece korna bile çalınmayan bir trafik akışı var.

Otobanları ise son derece düzgün levhalandırılmış, iyi ışıklandırılmış, temiz ve akıcı bir trafiğe sahip. Kavala’ya kadar her hangi bir ödeme yapmadan yolculuk yapabiliyorsunuz. Kavala’dan sonra ise belirli aralıklarla ödeme noktaları geliyor. Binek araçlar için 2,40€ bir ödeme yapıyorsunuz ve Igoumenitsa’ya varana kadar bu gişelerin yaklaşık 6-7’tanesinden geçiyorsunuz. Toplamda Yunanistan’ı boydan boya otoban ile geçmek de yaklaşık 14,00-16,00€ civarında bir maliyet oluşturuyor.

Hiç kimsenin, hiç bir yerde bana bahsetmediği en büyük sıkıntı ise bizim ülkemizde son derece yaygın olan “dinlenme tesisi” konseptli mekanların yokluğu. Doğru duydunuz, Yunanistan’da otoban üzerinde durup, dinlenebileceğiniz tesis neredeyse hiç yok. Park edip dinlenmek ve wc ihtiyacınızı giderebileceğiniz çalışan kimsenin olmadığı alanlar olmasına rağmen ferahlamak için su, kola alabileceğiniz veya araba için yakıt bulabileceğiniz, olmadı şöyle bir iki bir şey atıştırabileceğiniz yer neredeyse yok. Yaklaşık 650 km’lik yol boyunca, bulabileceğiniz tek tesis Selanik çıkışına denk gelen Olympus Plaza isimli bir tesis. Burada yakıt, yemek ve internet ihtiyacınızı karşılayabilir, güzel bir mola verebilirsiniz.

Otoban dahilinde hız limiti saatte 130 km benim tavsiyem her hangi bir sorun yaşamamak için saatte 120 km üstüne çok da çıkmamanız, çünkü gerçekten de kameralar ile denetleme yapıyorlar.

Yaklaşık 9 saatlik bir araba yolculuğu sonunda otoban sizi tam da Igoumenitsa Limanı’nın girişine kadar götürecektir. Ancak gümrüklü alan girmeden önce hemen sağda, liman giriş kapısının yanında bulunan “Mavi Bina”da internet üzerinden aldığınız biletler için check-in işlemini yaptırmanız gerekiyor. Bu işlemi mutlaka gümrüklü alana girmeden önce yaptırmanız lazım, sakın atlamayın. Sonra liman kapısından girip, gemimizin kalkacağı port numarasının önünde hem bekliyor hem de dinleniyoruz. Aklınızda bulunsun liman dahilinde ücretsiz ve şifresiz internet hizmeti var.

İTALYA’DA OTOBANLAR AUTOSTRADE & AUTOGRILL

İtalya’da hem çevreyolları hem de otobanlar ülke genelinde son derece iyi yayılmış ve sürüş açısından son derece konforlu. Brindisi-Bari arasındaki yol gayet güzel. Ancak şimdiden uyarmam gerekiyor ki İtalya’da “Autorstrade” denilen otobanlar gerçekten de pahalı. Örnek vermek gerekirse

 • Bari-Roma arası 24,90€
 • Pisa-Bologna arası 12,80€
 • Bologna-Venedik arası 11,20€
 • Bologna-Floransa arası 7,80€
 • Floransa-La Spezia arası 12,90€

(*fiyatlar Autostrade’ye giriş yaptığınız gişeye göre değişebilir)

Ancak Yunanistan’dan farklı olarak Autogrill isimli çok ama çok güzel, temiz ve her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz pek çok “dinlenme tesisi” mevcut otoyol dahilinde. Olur da otel ayarlamakta sorun çekerseniz ve arabada konaklamak zorunda kalırsanız, otoyola girip bir Autogrill’in otoparkında bunu yapmanızı hem güvenlik, hem de yiyecek, içecek ve tuvalet kolaylığı için şiddetle tavsiye ederim.

İTALYA’DA OTOPARK

İtalya’da araba kullanırken karşılaşacağınız en önemli maliyet unsurlarından bir diğeri ise “otopark” konusu. Açıkçası fiyatlar park etmek istediğiniz yere, süreye ve araca göre oldukça değişkenlik arzediyor. Bir kaç örnek vermek gerekirse

 • Roma’da hemen merkezde Tren İstasyonunun otoparkı tüm gün 18,00€
 • Venedik’in hemen girişinde Büyük Kat Otoparkı’nda tüm gün 26,00€
 • Floransa’da Fuar Alanının hemen altında büyük kat otoparkında 12 saati yaklaşık 8,00€
 • Roma Merkezde kalacaksanız ve otelden otopark isteyeceksiniz genel olarak fiyat standart ekstra 30,00€
 • Buralar dışında kalan ara sokaklar ve görece düşük yoğunluklu alanlarda park etmek her bir saat için 1,00 ile 1,50 € arasında değişen fiyatlarda

Tavsiyem gideceğiniz şehirde olası park yeri noktalarını gitmeden önce Google Maps üzerinden “Parcheggio” diye aratıp belirlemeniz.

İTALYA’DA MOBİL İNTERNET

İtalya’da mobil internet işini çözmek gerçekten çok kolay her hangi bir GSM mağazasına girip ön ödemeli internet paketlerinden birini alarak, kullanabilirsiniz. Kendi adıma Tre GSM’den 1 aylık 3 GB limitli internet paketini 20€ ya aldım ancak aynı firmanın 1 aylık 3 GB limitli ancak günlük 100 MB kullanım kotalı olan bir paketi daha var ki o da aylık 5€ tutarında. Eğer kullanımınız düşük yoğunluklu olacaksa maliyet açısından tercih edilebilir.

Bu yazıda elimden geldiğince gezilip, görülecek yerlerden çok böyle bir turda işinize yarayabilecek bilgileri vermek istedim. Zaman içinde aklıma yeni bir şeyler geldikçe de buraya eklemeye çalışacağım, umarım okuyanlara faydalı olur.

“Araba ile İtalya Turu” için 38 yanıt

 1. Harika bir gezi yapmışsınız. deneyimlerinizi detaylandırabiirmisiniz. biz yaklaşık 22 günlük tüm italyayı kapsayan bir gezi planlamaya çalışıyoruz ancak yazınızı tam iştahla okurken birden bitiverdi. nerelerde kaldınız otelmi kampingmi hangi şehirlere gittiniz vs. görüşmek üzere…

 2. merhaba yazınız oldukça faydalı oldu benim için. italyadaki geziniz için hiç açıklama yapmamışsınız. nerelere gittiniz ? otelmi kampingmi ? bende 2015 yazına böyle bir tur planlıyorum ama detaylandırmak için bir öok kaynaktan ve tecrübelerden faydalanmak istiyorum..

  görüşmek üzere…

  1. yazıyı bilinçli olarak uzatmak istemedim, çünkü nerede kalınır, nerede ne yenilir ile ilgili internet dahilinde çok fazla kaynak var. fakat vakit bulduğum bir anda umuyorum ki yaptığımız gezinin de detaylarını buradan paylaşabilirim.

 3. Hocam kaleminize sağlık bu bilgiler bana yeterli hotel mi olur hostel mi olur artık oraya gidince ayarlarız.

  1. Çok teşekkür ederim :).. Evet konaklama kişisel parametresi çok fazla olan bir konu. Ancak şunu söyleyebilirim. Özellikle Roma’da şehir dışına doğru göz attığınızda merkeze 10-15 dk mesafede çok uygun fiyatlı çok güzel oteller bulunabiliyor.

 4. merhabalar ;
  bende gelecek yaz italya’da araba kiralayıp 15 günlük gezi ile roma’dan başlayıp Sicilya Taormina tekrar Roma dan dönüş düşünüyorum,ancak bir kaç sorum olacak bilgi verirseniz lütfen; italya benzin fiyatları, yolda karşılaşılan zorluklar vs nelerdir? bu arada elinize sağlık özellikle otoparklar ve otobanlar konusundaki uyarı için, sağlıcakla kalın..

  1. Süper bir gezi olacaktır eminim ki.. hemen sorularınıza cevap vereyim..

   * Benzin fiyatları için şu sitede her gün güncel fiyat veriyorlar.. http://www.fuel-prices-europe.info/ Benzin istasyonlarında genel olarak iki farklı fiyat var. Pompacı istemez de kendiniz doldurursanız biraz daha düşük bir fiyat, pompacının başında olduğu yere yanaşırsanız biraz daha yüksek bir fiyat var.. toplam ödemenizde tam depo dolumunda bu yanlış hatırlamıyorsam 5-6 euro fark ettiriyor size.

   * Yolda açıkçası çok da büyük bir zorluk yok normal ve dikkatli bir araba kullanımı ile hiç bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak gireceğiniz her şehrin ZTL Zone yani trafiğe kısıtlı bölgelerini mutlaka öğrenin; özellikle Roma bu konuda son derece karışık bir uygulama alanına sahip ama doğru rotayı çizebilirseniz gündüz uzun uzun yürüyerek gezdiğiniz pek çok yere saat 21:00 sonrası araba ile de girebilirsiniz ki bu çok keyifli oluyor.

   * Roma – Napoli arasını otobandan gitmeyebilirsiniz, otobandan gittiğinizde yaklaşık 20 euro tutan bu yola alternatif, çok güzel ağaçlıklı, trafiksiz ve ücretsiz bir yan yol var ve boydan boya çok keyifli, güzel ve geze geze geçilebiliyor.

   * Otoban giriş çıkışlarında insansız gişeler her türlü kağıt ve/veya bozuk parayı ve/veya kredi kartını kabul ediyor ama yine de işinizi şansa bırakmayıp insanlı bir gişeye yanaşmanızı tavsiye ederim. Otobanın ortasında para üstü olarak onlarca küçük demir parayı makineden almaya çalışmak çok da kolay değil.

   * Autogrill’ler candır, mutlaka otoban üzerinde denk geldikçe durun, dinlenin, sandviçlerini deneyin.

   şimdilik aklıma gelenler bunlar.

 5. Auto-Grill’lerin otobanda çok faydalı olduğu kuşku götürmez. Ancak şehirlerde alışveriş için süper markete girdiğinizde fiyatların çok daha uygun olduğunu göreceksiniz. Özellikle su konusunda neredeyse üçte biri fiyatla karşılaşıyorsunuz…

 6. peki yunanistan ile italya arasında gemi ile geçişti pasaport kontrolü varmı ? vizemizin multi mi yoksa tek giriş olmasımı gerekiyor ??? yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Igoummenitsa’dan gemiye binerken gümrüklü alana girerken pasaport kontrolü var. multi veya tek giriş olmasının durumu çok değiştireceğini sanmıyorum.

 7. merhaba bir sorum olacakti size igoumenitsa limanindan brindisi ye giderken pasaporttaki vizeye bakiyorlarmi yoksa sadece pasaport ve bilet kontrolu mu yapiyorlar tesekkurler

 8. Merhaba, harika bir sunum olmuş. Biz de bu yaz iki aile arabayla 1 aylık bir italya ve orta avrupa seyahati düşünüyoruz. Bizim için çok faydalı oldu.

 9. Hocam merhabalar bir şeyi merak ettim hiç mi ücretsiz park edilebilecek yer yok. teşekkürler

  1. İtalya’da ücretsiz park yeri, gerçekten çok zor bir soru :). Öncelikle İtalya’nın hangi bölgesinden bahsettiğimize göre durum değişiyor ama genel prensipler bildiğim kadarıyla şöyle;

   • İtalya genelinde mavi çizgiyle ayrılmış park yerleri ücretli, beyaz çizgiyle ayrılmış park yerleri ücretsiz.
   • Mavi çizgiyle ayrılmış park yerlerinin bazılarında bizdeki İSPARK’ın ilk 15 dk park ücretsiz uygulamasına benzer uygulamalar oluyor; ama bunlardan yararlanmak için İtalyanların Disco Orario dedikleri küçük kartonetlerden kullanmak gerekiyor. Hemen hemen her benzincide var. Bunlardan alabilirsiniz. Ancak park ettiğiniz sokağın iki ucundan birinin başında yer alan ve o bölgede park etme kurallarını anlatan tabelaları çok dikkatli okumanızda fayda var.
   • Her şehrin değişen park kuralları var. Örneğin Roma’da mavi çizgili alanlar sadece hafta içi ücretli, onun dışında ücretsiz. Roma’nın orta yerinde park yerine arabayı ücretsiz park etmek gerçekten paha biçilemez. Bunun yanında Venedik veya Floransa’da ücretsiz park yeri bulmak gerçekten mümkün değil. En azından ben bulamadım.
   • İtalya’nın küçük kasabalarında da ciddi şekilde sıkı park yeri kontrolü yapıyorlar. Mesela Pitigliano’da sadece 5 dk yürüme mesafesinde bir ücretsiz park yeri alanını Google Earth üzerinden bulmuştum. Gideceğiniz bölgede bu şekilde küçük araştırmalar yaparak beyaz renkli park alanlarını bulmanız ve koordinatlarını yanınıza almanız mümkün. Ciddi bir maliyetten kurtaracaktır sizi.
 10. Selim bey gercekten herseyi aciklamissin, fakat Igoummenitsa’dan ancoda yada bari 400 euro gibi bir fiyattan basliyo bizde 2 arac bulgaristan ustunden makedonya ve arnavutluk sahilinden anconaya gecmeyi daha uygun bulduk hem yakit hemde bilet fiyati acisindan malum milanoya alisverise gidiyoruz 🙂

  1. Eğer ki hedef Milano ise dediğiniz şekilde, Balkanlar üzerinden bir rota üzerinden İtalya’ya erişmek çok daha ucuza mal olacaktır. Şimdi tekrar baktım güncel fiyatlara, mesela Grimaldi Lines ile rezervasyon yapmak istediğimde Nisan 2016 sonu için, Igoumenitsa-Brindisi arası 2 kişi + 1 binek araba gidiş-geliş 304,00€’ya mal oluyor. Bu hesabı yaparken şunlara dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum;

   • İtalya’nın hangi böglesine gidiliyor; Sicilya, Napoli ve Roma için gemi halen iyi bir alternatif
   • Gidiş-Geliş Balkanlar üzerinden bir rotada yapılacak ekstra yakıt maliyeti
   • Gidiş-Geliş Balkanlar üzerinden bir rotada yapılacak ekstra konaklama maliyeti

   Bunlar hesaba katıldığında iki rotadan hangisinin seçilmesi gerektiği de ortaya çıkacaktır. Milano’da iyi alışverişler dilerim. Sevgiler 🙂

   1. Selim Bey merhaba. Yazınızı büyük keyif alarak okudum elinize sağlık.. Ben ve kız arkadaşım, 2 arkadaşımızla birlikte karayolu ile İtalya turu yapmayı planlıyoruz. aklıma takılan birkaç soru var.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    -Vize başvurusunu ilk giriş ülkesinden mi Yoksa italya’dan mı yapmak lazım?
    -Diyelim ki İtalya’dan yaptık. Güzergah üzeri ülkerlerden geçerken (Bulgaristan, sırbistani hırvatistan ve slovenya) bir sıkıntı yaşar mıyız? yoksa İtalya’dan aldığımız Shengen vizemiz yeterli olur mu? Mesela sırbistan AB üyesi değil..

 11. İlgilenen arkadaşlar için. Az önce Durres-Bari freibot biletini 287 euroya aldım. 6 yolcu 1 araç. Yolculuk Temmuz’da.

  1. 287 euro gidiş dönüş mü tufan ileri hocam? Ayrıca Arnavutluk’a gitmek maliyeti ne kadar arttıracak sizce? Yollar iyi değil deniyor. Ben hala kararsızım. Eşimle beraber gemi ile mi İtalya’ya geçsek yoksa kara yolundan mı emin olamıyoruz. Feribot en iyi ihtimalle 277 euro çıkıyor konaklamasız koltuksuz vs. Onları da seçersek 330 eurodan aşağı olmayacak gibi…Bu da 6 depo yakıt demek 6000 km yol yapar demek 🙂 Aslında biz de temmuz gibi düşünüyoruz turu. İletişime geçebilirsek fikir alışverişi yapabiliriz.

   1. Sadece gidiş, dönüşü karayolundan yapmayı planlıyoruz. Venedikten Belgrat’a gideceğiz. Bir gece diblenip Manastır’a (Bitola)geçiyoruz. Bir gecede orada dinlenip ver elini Türkiye. Giderken yolun %80’i Yunanistan’da geçiyor. Biraz maceralı olacak 🙂 . Sonradan neden Yunanistan üzerinden feribot bileti almadım diye düşündüm ama diğerini almış bulundum. Daha önce arabamla Makedonya’ya gitmiştim. Orada da yollar tek şerit gidiş geliş. Sorun yaşamadım. Feribota kadar 1100 km yol yapacağım. Sabah 06:00 gibi yola çıkmayı planlıyoruz (Balıkesirden). Feribot 23:30 da. Saat farkınıda katarsak 5:00 da çıkmış gibi olacak bir aksilik olmazsa rahat rahat yetişiriz diye düşünüyorum.toplam 1 aylık bir seyahat olacak.

   2. bende ramazan bayramı sonrası aynı guzergahtan birindiye geçmeyi düşünüyorum ama önce thassos adasında 3-4 gün kalmayı düşünüyorum sonra birindiden başlayıp amalfi kıyıları napoli roma siena floransa venedik üzeri balkanlardan tekrar dönüş olacak gibi. e-mail üzerinden fikur alış verişi yapabiliriz. saygılarımla

    1. Deniz bey merhaba,
     Eşimle bu Eylül (2017) aynı güzergahtan Amalfi Kıyılarına gideceğiz. Siz artık dönmüşsünüzdür 🙂 Tavsiyeleriniz varsa sevinirim 🙂

 12. Igoumenitsa bari seferleri icin onceden rezervasyon yapmali mi. Yoksa orda alabilir miyim. Çok teşekkürler simdiden?

 13. Selim Bey öncelikle çok faydalı bir yazı olmuş. Sizinle aynı şeyleri düşünerek ben de balkanları gezip itaya turu yapmayı düşünüyorum aracımla. Rota için bir kaç alternatif düşünüyorum tam karar vermedim. Yalnız Antalya da ikamet ettiğim için vize konusunda sıkıntım var. Yunanistan vizesi için İzmir’e gitmem gerekiyor. Tatilimin çoğunluğunu İtalya da geçireceğim için shengen için italya ya başvursam sıkıntı yaşar mıyım? Not:Kamu personeliyim, ve 2008 yılında italya da 1 yıl öğrenci olarak kaldım

 14. Otopark, otoyol, feribot yorumları çok faydalı oldu. Özellikle feribot kısmı. Aynı şirketin feribotu ile Brindisi’ye geçip kuzeye doğru gezerek Venedik’ten çıkmayı, sonrasında karayolu ile üzerinde dönmeyi planlıyoruz. Feribot kısmında arabada uyuyamama ihtimaline karşı 10’ar euro karşılığında birer koltuk aldık. Sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

 15. Merhaba Selim bey,
  Oncelikle yazinizda cok degerli bilgiler var, kafamdaki soru isaretlerin cogu gitti.
  Ben ailemle birlikte Kasimda ufak bir Italya turu yapmak istiyorum.
  4 gun kalacagimiz icin cok hizli bir tur yapmam gerekecek.
  Rotam su sekilde:
  Ucakla Bergamoya inis 21:30. O gece Milanoda kalip ertesi sabah Milanoyu dolasmak.
  Aksam saatlerinde kiralayacagim arabayla Floransaya inmek, ertesi sabah Floransa ve Pisa sehirlerini dolastiktan sonra aksam Romaya varmak.
  Ertesi gun Romayi gormek ve birgece daha Romada kaldiktan sonra sabah arabayla Milanoya gecmek ve aksam ucagiyla donmeyi planliyorum.
  Size sorum otoban fiyatlariyla ilgili olacakti, acaba boyle bir rota yapmak nekadar pahali olabilir.
  Eger astari yuzunu gececekse Kuzey Italya ile yetinsem de olur 🙂

  1. merhaba bizde bu sonbahar uçakla malpensaya inip araba kiralamak ve italya turu yapmak istiyoruz,araba kiralama konusubda detaylara ihtiyacımız var?fiyatlar çok uygun görünüyor ancak depozito ne kadar?sigorta ne kadar? toplam maliyeti ne oluyor bilgi verebilir misiniz?teşekkürler

 16. Size bir şey sormak istiyorum araba kiraladığımız da Trieste – Slovenia arasında embartion ve disembarkion ücretleri ne kadar bilen birileri var mıdır ?

  Teşekkürler

 17. Merhabalar
  Puglia bölgesini Bari havaalanından araba kiralayarak gezmek istiyoruz.Otopark maliyeti hakkında kısaca yorum yapabilir misiniz.Yazınızı okuduk,haritalardan faydalanabiliriz,anlamadığımız,otoparklarda saat ücreti gece de mi işliyor.Ücretsiz park yeri bulma ya da ekonomik park etme ihtimalleri nedir?
  Teşekkürler

 18. Merhabalar,
  Kasım -Aralık 2018 tarihleri arasında İgoumenitsa- Venedik arası feribot yolculuğu yapmayı planlamaktayım .
  – İlk olarak feribota girişlerde herhangi bir gümrük prosedürü uygulanıyor mu? Uygulanıyorsa eğer nasıl bir sistemde uygulanıyor?
  -Deck bilet alındığı takdirde bazı feribotlarda araca iniş olmuyor demişsiniz. Bütün yolculuk boyunca nerdeyse 24 saat boyunca aractan eşya almak için bile iniş yasak mıdır?
  -Online rezervasyon için en güvenilir olan site tavsiyeniz var mıdır?

  Çok yararlı bilgiler paylaşmışsınız, cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba;

   Hızlıca cevaplayayım:
   – Sınır kapısından geçerken uygulanana benzer bir gümrük işlemi uygulanıyor. Yani pasaport ve bilet kontrolü, aracın yeşil sigortası, ehliyet, bagaj kontrol vs.
   – Bu durumu bilet alırken teyit etmeniz gerekiyor. Her gemide bu durum farklı maalesef, bir yolculukta arabaya erişimimiz varken, diğer bir yolculukta arabaya erişimimiz yolculuk boyunca yasaktı.
   – Ben biletleri yolculuk yaptığım Grimaldi Lines şirketinden almıştım. Şu adreste.. https://www.grimaldi-lines.com/en

 19. Aslında gezi için değil de romanımda italya’ya yolculuğu anlattığım için okudum. Ama o kadar güzel anlatmışsınız ki – en büyük hayalim dünyayı gezmek- ilk italya’dan başlayacağım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.